Općina Rovišće obilježila svoj dan

Na svečanoj sjednici brojni uglednici kao i prijatelji iz Mađarske

Svečano obilježavanje Dana Općine Rovišće počelo je Svetom misom u crkvi Presvetog Trojstva i polaganjem vijenaca u spomen na poginule hrvatske branitelje uz dolazak Povijesne postrojbe Hrvatske vojske „Bjelovarski graničari – Husari 1756“. Nakon toga održana je svečana sjednica Općinskog vijeća na kojoj su nazočili župan Damir Bajs, saborski zastupnici Miro Totgergeli i Gordan Maras, načelnik prijateljske općine Somogy iz Mađarske te načelnici općina s područja BBŽ-e kao i mnogi drugi ugledni gosti.

Izražavajući dobrodošlicu u svoju Općinu, načelnik Rovišća Slavko Prišćan u svom se govoru osvrnuo na probleme koji ih tište kao i na učinjeno u proteklih godinu dana i ono što je planirano u narednom razdoblju. – Da nema malih Općina koje se sastoje od velikog broja sela već bi davno sela opustjela, škole se ugasile, djeca raselila, ceste bi bile zapuštene, plina, vodovoda i kanalizacije bilo bi malo ili ništa, jednostavno ništa od toga ne bi funkcioniralo. Ne bi bilo ni naših udruga u ovolikom broju, a mi ih imamo preko 30 i ponosimo se njima, ne bi bilo Dobrovoljnih vatrogasnih društava, nogometnih klubova, udruga umirovljenika, udruga lovaca, ribolovaca, šahista i svih onih koji daju duh našem mjestu. Prišćan se tako zahvalio svim volonterima koji volontiraju u tim udrugama i nastavio. – Često govorimo trebaju li nam Općine ili ne trebaju, često govorimo o ustroju Hrvatske. Ja mogu reći, a siguran sam da će se većina načelnika i gradonačelnika pa i župan sa mnom složiti, da ustroj u ovom trenutku ne treba dirati. Ako bi se nešto diralo treba jedna ozbiljna analiza, a nikako nešto raditi preko noći jer to sigurno ne bi donijelo Hrvatskoj dobro. Ja se slažem da se svi mi ponosimo našim glavnim gradom Zagrebom i da je lijepo vidjeti tamo fontane i niz stvari s kojima se ponosimo, ali uvijek treba staviti na vagu da li su važnije fontane od 10, 15, 20 milijuna kuna ili je važnije uložiti u ruralni razvoj, u razvoj malih sela, općina, jer bez toga života nema. Treba dovesti kanalizaciju, dobre ceste, plin, treba se boriti da naši ljudi koji proizvode zdravu hranu ostanu ovdje, za to se borimo mi. Ja se nadam da će se i naši saborski zastupnici boriti za ovo o čemu pričam. Nadalje, načelnik je pozvao župana i saborske zastupnike da pomognu da opstanu poljoprivrednici koji proizvode domaće kvalitetne proizvode kako ne bi uvozili one upitne kvalitete. Naglasio je i problem odlaska mladih kojih je samo iz ove općine u inozemstvo otišlo preko 200, što je katastrofa, zaključio je Prišćan i pozvao na dizanje glasa o tim problemima. Kada se dalje govori o Općini, načelnik ističe da je ona dobra za život jer ima sve potrebne sadržaje od obrazovnih ustanova preko liječnika do komunalnog poduzeća, banke, trgovina, crkve i ostalog kao i stočnog sajma koji se još rijetko gdje održava. Kada je riječ o projektima, ono što je napravljeno tiče se primjerice komunalne infrastrukture – obnovljen je dom u Podgorcima što je koštalo 350 tisuća kuna, dom u Kraljevcu u vrijednosti 200 tisuća kuna, projekt modernizacije javne rasvjete vrijedan preko 100 tisuća kuna, uređenje poljskih putova vrijedno preko 150 tisuća kuna, uređenje staza na grobljima u Rovišću i Predavcu za sada, nastavit ćemo i dalje, preko 200 tisuća kuna, briga o autobusnim stajalištima, zimskim službama. Kada govorimo o obrazovanju napomenut ću samo predškolsko obrazovanje, osnovnoškolsko i srednjoškolsko koje potpomažemo kroz prijevoz, odnosno kupnju karata. U gospodarstvu i poljoprivredi subvencioniranje osjemenjivanja goveda kojeg nažalost ima sve manje na našim područjima, održavanje sajmova, administrativna pomoć poljoprivrednicima, promocija gospodarskog i ne Vladinog sektora na sajmu u Gudovcu. Kada govorimo o socijali i zdravstvenom programu, osiguranje drva i svega potrebnog za siromašne i socijalno ugrožene, riješili smo socijalno i zdravstveno najugroženije obitelji i putem jednokratne pomoći koja se nekada penje i dva, tri puta, pomažemo i umirovljenicima na način da smo sa zdravstvom dogovorili akcije mjerenja tlaka i šećera. Kada govorimo o udrugama već sam spomenuo da izdvajamo preko 250 tisuća kuna, ali to je malo kada vidimo koliko oni ulažu. Što pak u Općini planiraju za naredno razdoblje, također je pobrojao načelnik Prišćan. – Nastavak provođenja projekta za sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda zajedno s Komunalnim poduzećem Bjelovar i Gradom Bjelovat, radit ćemo dalje na ekološkoj javnoj rasvjeti, uređivat ćemo vatrogasne domove. Nadam se da će zaživjeti Javno privatno partnerstvo i da će se nastaviti iduće godine i da će škola i mini dvorana u Predavcu zaživjeti kako bismo imali jednosmjensku nastavu, zatim izgradnja nogostupa Tuk – Rovišće, koja je prijeko potrebna jer imamo prometnih nesreća i smrtnih slučajeva, nastavak radova na uređenju nerazvrstanih cesta i poljskih putoa, nastavak uređenja groblja, uređenja ambulante u Rovišću s kojom smo imali dosta problema vezano za liječnike kojih nema, a što smo konačno riješili uz pomoć Doma zdravlja, župana i pročelnice. Važno je riješiti uređenje raskrižja u samom centru Rovišća jer isto tako imamo dosta prometnih nesreća, nadam se da će sadašnji ministar imati razumijevanja i da ćemo u kratkom roku to riješiti. Radimo na pitanju reciklažnog dvorišta, proširenja vrtića, odnosno rješavanja pitanja jaslica. Detaljnim planom uređenja naselja Rovišća i Predavac izgradit ćemo mini tržnicu za naše proizvođače voća i povrća, ali isto tako mislimo i na dječja igrališta na području cijele općine jer želimo u cijeloj općini ravnomjeran razvoj.

U nastavku sjednice u ime načelnika i gradonačelnika Županije nazočne je pozdravio načelnik Velike Pisanice Fredi Pali, a na dobrodošlici se zahvalio i načelnik mađarske Općine Somogy Ladislav Đuraković.

Zahvalivši se na pozivu, saborski zastupnik Gordan Maras u svom je govoru naglasio kako nije za ukidanje Općina i kazao – svjesni smo koliko je potrebno ljudima iz Rovišća, Tuka, Marića, Podgorja, Kakinaca i drugih naselja oko Rovišća, da imaju načelnika kojemu se mogu obratiti i dogovoriti neke stvari i da se jednostavno problemi rješavaju tamo gdje nastaju, a nije jednostavno i pogotovo nije bilo jednostavno proteklih sedam, osam godina kada je Hrvatska bila u krizi naći novce, ali se nekako snalazilo, i uspijevalo se napraviti nešto, to smo vidjeli sada u prezentaciji, a sutra moramo napraviti i više. Također kao što je rekao kolega Fredi, na lokalnoj političkoj sceni nema toliko boja, tu je bitno da li je cesta zakrpana, da li u vrtiću imamo uvjete za našu djecu, da li je škola dobro opremljena, a posebno mi je drago da vidim da vaša osnovna škola ima jako dugu povijest. I to je ono što je bitno, tradicija i da očuvamo ono što je bilo dobro i da se zajedno za to borimo. S te strane kao vaš zastupnik iz II. izborne jedinice očekujem od svih načelnika i gradonačelnika iz II. izborne jedinice da nas ne samo pritišću nego da nam predlažu i daju ideje kako da se borimo za vaš kraj. Možda je to lakše kada si u poziciji, ali nije nemoguće i kada si u opoziciji, boriti se i tražiti da se konačno završi pruga do Bjelovara, da cestu riješimo da se kroz vaš kraj više ne odvija tako velik promet, imamo jako puno stvari ispred sebe za napraviti i onda svake godine analizirati što je napravljeno i vidjeti jesmo li bili uspješni. Ja vam želim u tome pomoći i nadam se da ćemo imati uspješnu suradnju.

Čestitke povodom Dana Općine Rovišće uputio je i saborski zastupnik Miro Totgergeli. On je čestitao načelniku za sve ono što je napravljeno u zadnjih dvadeset godina u općini Rovišće.
-Isto tako vam želim da sve ono što planirate u budućnosti da u tome i uspijete. Moj prethodnik i kolega saborski zastupnik kaže da će i ubuduće dolaziti ovdje. Bilo bi dobro da je češće i kao ministar bio tu, ali bitna je dobra volja i dobra želja što se da ispraviti u naredno vrijeme, rekao je Totgergeli te nastavio o projektima vezanim za općinu Rovišće, ali naglasivši da je brza cesta najvažniju za sve općine i gradove u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
-Brza cesta se počela graditi desetak i više godina i prošla vlada je taj projekt potpuno zaustavila. U protekle četiri godine nije se napravilo baš ništa prema ovim našim krajevima, a sagrađeni su određeni objekti i dio trase i to u zadnje četiri godine propada i na tome raste trave. Načelnik je isto tako rekao da nas kao saborske zastupnike treba potaknuti da još više surađujemo s ljudima u općini, a ja moram reći da moje radno mjesto nije u Zagrebu već kao saborskom zastupniku na području naše županije. U Zagrebu trebam biti vaš glas s područja ove općine, svih drugih općina i gradova s područja naše županije. Trebam prenijeti ono što nas ovdje muči, a ključni problem je iseljavanje mladih ljudi što je rekao i načelnik općine Rovišće. Stoga je moja zadaća i zadaća svih nas saborskih zastupnika iz ove županije je ta da informiramo o tome i da moramo nešto poduzeti za Slavoniju, za nas tu, za poljoprivredu i za sve ono što može pomoći da mladi čovjek ima od čega živjeti u ovim našim krajevima, rekao je Totgergeli i naglasio da svi zajedno moraju na tome raditi jer samo na taj način mogu postići uspjehe.

Načelnik općine Rovišće Slavko Prišćan iznio je i projekte koje općina provodi s Bjelovarsko-bilogorskom županijom što je na svečanoj sjednici povodom Dana općine potvrdio i župan Damir Bajs.
Pozdravljam sve prisutne, a svim Rovišćankama i Rovišćancima čestitam njihov dan. Načelnik je govorio o projektima, a kada je riječ o tome onda govorimo o nizu obnovljenih domova i nizu drugih aktivnosti na kojima se radi. Općina Rovišće je to pokazala i prijavljuje se na natječaje što je važno za provedbu projekata. Na nama je da svi zajedno radimo i borimo se kako bi dobili sredstva koja bi pomogla proračunu. Kao što vidite projekti se provode, a to pokazuje da tim koji imamo, radi dobro. Postoji partnerski odnos između između Županije i općine, jer mi tek zajedno možemo napraviti neke pomake, zajedno moramo ići u pregovore u Zagrebu. Županija je partner u nizu projekata, najvažniji projekt u izgradnji nove škole i dvorane u sklopu Područne škole u Predavcu i očekujem da Vlada odobri takve projekte. Kad govorimo o drugim stvarima, Županija surađuje s općinom. Naravno, svi županijski programi koji se tiču cijele županije odvijaju se i na području Rovišća. Kada govorimo o budućnosti naše županije, a tiče se i općina i gradova, ću uložiti velike napore da riješimo ono što ljudi od nas očekuju, od cesta, vrtića, škola, ali najvažnije je ljudima dati posao da oni mogu živjeti od svog posla. Mladi ljudi ako imaju posao, zasnovat će obitelj i ostat će sigurno u svojoj sredini, naglasio je župan Damir Bajs.

U sklopu Dana općine Rovišće održano je niz edukativnih i zanimljivih predavanja. Tako je u Osnovnoj školi Rovišće u suradnji sa zagrebačkim Centrom za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje Krugovi organizirana druga radionica u sklopu projekta Kišobran namijenjena djeci 2.- 3. razreda s ciljem prevencije međuvršnjačkog nasilja i prevencije nasilne komunikacije.