Radovi na obnovi vatrogasnog doma u Rovišću
29. 06. 2016

U centru  Rovišću u tijeku je uređenje vatrogasnog doma. Općina Rovišće javila se na natječaj Ministarstva gospodarstva i uspjela je povući devedesetak tisuća. S obzirom da se radi o velikim radovima i Općina će u idućem razdoblju za te radove izdvojiti od 90.000,00 do 100.000,00 kuna. Do sada su gotovi radovi na dijelu elektroinstalacija za što je izdvojeno 45.000,00 kuna,  ugrađena je i  plastična stolarija, a pri kraju su i radovi na vanjskoj ovojnici. Dom će osim vatrogasaca koristiti i mještani te udruge s područja općine Rovišće.

Općina Rovišće puno ulaže u vatrogastvo u što su se ovih dana mogli uvjeriti  ljudi iz vatrogasnog inspektorata i Glavni vatrogasni zapovjednik za područje naše županije koji su bili u inspekciji.

– Svake godine izdvajamo puno više nego što je ustvari naša obaveza od onih 5% izvornih prihoda. Tako smo do jučer uplatili 116.000,00 kuna dok je u planu za cijelu godinu 125.000,00 kuna, što sada već iznosi 93% naših davanja. Siguran sam da ćemo izdvojiti još, jer nam treba za opremu,  mjesne domove i opremu naših vatrogasaca. Kada govorimo o svemu tome sigurno treba napraviti određeni preustroj naših vatrogasaca na području općine. Jer koliko se god mi trudimo da vatrogastvo radi kvalitetno, da ljudi budu obučeni, da ljudi budu spremni, da imaju liječničke preglede događa se da u dijelovima dana kada ljudi rade je teško pronaći vatrogasca koji može izaći na intervenciju. Isto tako i u djelovima noći sigurno nije jednostavno na brzinu izaći kada nismo profesionalci i kad se ne dežura. U tom dijelu ćemo morati nešto napraviti jer bez obzira koliko ulažemo u vatrogasce i koliko se oni trude neće moći odrađivati sve ono što je potrebno da bi sigurnost naših građana bila na visokoj razini. Sada imamo dvije vatrogasne postrojbe koje su stožerne, Rovišće i Predavac. Rovišće je možemo reći dobro opremljeno dok Predavac ima određenih problema jer radi određena osiguranja na području Zagreba, tako da oni često dobro osposobljeni i mladi vatrogasci moraju biti na tim zadaćama i teško je onda očekivati da će istovremeno moći intervenirati na području naših mjesta. Zato moramo napraviti određena dežurstva i preustroj kako bi stanovnici Općine Rovišće bili sigurni – rekao je načelnik Slavko Prišćan.

Na intervencije na području općine Rovišće izlazi Javna vatrogasna postrojba Grada Bjelovara, no u zadnjih godinu dana dosta se stanje zakompliciralo, naglašava načelnik Prišćan.

– Mi smo imali ugovor sa gradom Bjelovarom i JVP Bjelovar  kojima je općina Rovišće plaćala određeni iznos tijekom godine kako bi javna vatrogasna postrojba u svakom trenutku mogla izaći van kada se dojavi informacija o požaru. Sada je to nešto drugačije  i siguran sam da se o tom djelovanju javne vatrogasne postrojbe mora ozbiljno porazgovarati na nivou Županije i sa Gradom Bjelovarom ali naravno i na nacionalnoj razini kada je u pitanju vatrogastvo. Sada kada dođe dojava o požaru na 112, tada se zove naš dežurni  zapovjednik ili netko od naših ljudi koji su zaduženi za primanje poziva. Tek kada se uoči kakva je situacija i da li smo sposobni sami kao DVD ugasiti požar ili nismo, tada se šalje povratna informacija glavnom vatrogasnom zapovjedniku koji onda temeljem procjene našeg zapovjednika i svoje osobne procjene šalje poziv Javnoj vatrogasnoj postrojbi koja tek onda ona izlazi na teren, na intervenciju koju mi plaćamo. Mislim da je taj put predug i prekompliciran i mi bi radije da imamo naše dobrovoljno vatrogasno društvo za intervencije ali da na njima nije prevelika odgovornost, jer postoje profesionalci, ljudi koji su u svakom trenutku spremni i mogu sigurno puno brže  intervenirati i u svakom trenutku mogu izaći i spašavati materijalno i ljudsko dobro. Siguran sam da o tome treba razgovarati, jer velika je odgovornost na nama kao čelnim ljudima, velika je odgovornost na zapovjednicima DVD-ova , Glavnom vatrogasnom zapovjedniku. Bojim se da se ne dogodi nekakva velika nezgoda pa da se tek onda o tome razgovara. Mi smo kao Općina spremni isto tako kao i druge općine platiti i nešto više, ali da imamo sigurnost naših mještana, a  ne da se sakupljamo u noći i da se dobrovoljni vatrogasci sakupljaju i da od svojih kuća dolaze po opremu koju smo nabavili,  da sjedaju u kamione i izlaze na teren. Naravno, da to iskazuje određeno vrijeme koje može biti itekato važno u spašavanju materijalnih dobara i ljudskih života – zaključio je načelnik Prišćan.